Menu
PROJE

GÖKÇEADA RUM ORTAOKULU VE LİSESİ BİNA 1

2015 GÖKÇEADA - Tepeköy
İç mimari proje ve uygulama kontrolü

Eski ismiyle Tepeköy Rum İlkokulu, bugünkü ismiyle Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi, Çanakkale ilinin Gökçeada ilçesine bağlı bir köy olan Tepeköy’de yer almaktadır. Rumca ismi Agridia (eski Yunanca’da küçük tarlalar demektir) olan köy, merkeze 11 km uzaklıkta olup adanın en yüksek noktasında olan yerleşim yerlerinden biridir.

Bina 1 olarak adlandırılan lise binasının mimari projesi dönemin ünlü mimarı Aristidis Passadeos tarafından çizilmiştir. İstanbul, Heybeliada'da doğan Passadeos, Zağrafyon Lisesi'nden sonra gittiği Güzel Sanatlar Akademisi (bugün MSGSÜ) 1936'da bitirmiş, iki yıl Akademi'de asistanlık yaptıktan sonra serbest mimar olarak çalışmaya başlamıştır.

Passadeos’un projesine göre 1954 yılında köylüler tarafından imece usulüyle inşa edilen okul, çocuklarını okula göndermek isteyen ailelerin birebir emekleriyle gerçekleşmiştir. Bu sebepten gerek yapım kalitesi, gerekse detaylarında dikkati çeken bir özen yer almaktadır.

2014 yılında okulun rölöve-restitüsyon-restorasyon projelerini tamamladık. Restorasyon projesini hazırlarken temel tasarım kararı binanin ihtiyacı olan tuvalet, sınıf gibi mekanları yaratmak, buna karşın tüm yapısal özelliklerini korumak ve ana planına sadık kalmaktı. 2015 yılı şubat ayında hazırlamış olduğumuz teknik şartname doğrultusunda okulun yapımı başladı. İç mimari konsept ve uygulama projeleri hazırlanarak uygulama kontrolünü gerçekleştirildi. Okulun ana yapısal malzemelerinde restorasyon projesindeki detayları baz alıp binanın ruhuna sadık kalırken renk, malzeme gibi detaylarda farklılıklar yaratıldı.